TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Delfiny, Marii, Wirginiusza 08 Grudnia 2023, 06:29
Dziś -2°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

XIX Zjazd Szkół im. św. Jana Pawła II w Krotoszynie

Adam Szymański Adam Szymański 19:15 06.06.2023

W krotoszyńskiej farze , bazylice mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela miała miejsce szczególna uroczystość – do Krotoszyna przybyła młodzież z diecezji kaliskiej, a dokładniej, jej reprezentanci z szkół noszących zaszczytne imię św. Jana Pawła II.

Od dwudziestu lat z inicjatywy Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II są organizowane zjazdy, podczas których młodzież i pedagodzy tych szkół mogą w radosnej atmosferze wymieniać się doświadczeniami i nawiązywać bliskie kontakty. Nim jednak nadszedł piknikowy czas, wszyscy delegaci rozpoczęli swoje święto od uroczystej Eucharystii w krotoszyńskiej świątyni. 

W wypełnionym sztandarami kościele, przybyłych na zjazd gości-pielgrzymów przywitał proboszcz parafii ks. prał. Aleksander Gendera:

Koncelebrowanej Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy naszej diecezji, bp Łukasz Buzun, który wygłosił także homilię:

Biskup Łukasz dzielił się z zebranymi, a zwłaszcza z tymi najmłodszymi, swoimi osobistymi wrażeniami z kontaktu z Ojcem Świętym:

Biskup przypomniał także drogę, którą wskazywał nam i którą podążał święty Papież:

Wśród kapłanów biorących udział w Eucharystii, był asystent kościelny Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej ks. Piotr Szkudlarek:

Uczniowie spod sztandarów Jana Pawła II, nie po raz pierwszy gościli w murach krotoszyńskiej fary, a ich obecność w świątyni jest także ważna dla gospodarza bazyliki ks. prał. Aleksandra Gendery:

Jednym z pocztów sztandarowych był poczet ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sycowie, w skład którego wchodzili: Iza, Wiktoria i Eryk:

Dzisiejsze spotkanie było możliwe dzięki organizacji koordynującej działania szkół – Radzie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej, której przewodniczącą jest pani Nina Adamczewska:

Po uroczystości w centrum Krotoszyna, wszyscy jej uczestnicy przenieśli się w pobliże krotoszyńskich błoni, do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, gdzie kontynuowano spotkanie zjazdowe w piknikowej atmosferze, a o jego przebiegu informowała dyrektor szkoły Mariola Kaźmierczak:

Oficjalnego otwarcia tej części zjazdu, wspólnie z biskupem Łukaszem Buzunem dokonała Violetta Słupianek, dyrektor Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu, która także zwróciła się do młodzieży:

Po krótkich przemówieniach, pedagodzy udali się na konferencję i spotkanie we własnym gronie, a młodzież, zmieniwszy wizytowe obuwie na sportowe sneakersy, wyruszyła, by korzystać z piknikowych atrakcji.

Tekst, audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła