TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 17:55
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:07 08.09.2023

Także we współczesnych czasach każdy kto z oddaniem i determinacją broni życia płaci ogromną cenę, czasami poprzez rozstrzelanie słowem, wykluczenie – mówił bp Zbigniew Zieliński podczas XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymi z całej Polski przybyli w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie na straży ognisk domowych stój”.

W homilii bp Zbigniew Zieliński akcentował, że we współczesnych czasach bardzo potrzebna jest modlitwa za rodziny i w obronie życia. – Jeżeli dziś w społeczeństwie, tak bardzo pragnącym żyć, najczęstszą przyczyną śmierci jest aborcja to dociera do nas dramat współczesnej cywilizacji, a także potęguje w nas ludziach wiary potrzebę modlitwy o przemianę ludzkich sumień. Dają wiele do myślenia słowa nawróconej dyrektor kliniki aborcyjnej, bohaterki filmu „Nieplanowane”, która powiedziała, że w klinikach, pod którymi modlili się ludzie, niemal 50 proc. zgłaszających się na aborcję, rozmyślało się – powiedział celebrans.

Podkreślił, że najczęściej kwestię powołania ogranicza się do trzech stanów: małżeństwa, kapłaństwa czy życia samotnego, w tym konsekrowanego, zapominając jednak, że podstawowym powołaniem człowieka jest chrześcijaństwo. - To nieustanne naśladowanie Chrystusa. Skutkiem realizacji tego powołania powinna być świętość, a ostatecznie wieczność w bliskości Boga – stwierdził kaznodzieja.

Wskazując na rodzinę Ulmów, która została umęczona, ponieważ odważyła się w trudnych wojennych czasach przyjąć pod swój dach osoby innej narodowości, innej religii, niepożądane w ówczesnym społeczeństwie rządzonym przez okupantów, biskup podkreślał, że także współczesna rodzina powinna swoje życie budować na fundamencie wiary. - Choć upłynęło wiele lat i wydawałoby się, że czasy i okoliczności się zmieniły, każdy kto z oddaniem i determinacją broni życia, płaci także ogromną cenę, czasami poprzez rozstrzelanie słowem, wykluczenie – zaznaczył biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Wspominając rodzinę Ulmów wskazał, że po latach świat poznaje bohaterów, którzy stanowią świetlany przykład ewangelicznego miłosierdzia i chrześcijańskiej odwagi. - Życie rodziny Ulmów jest namacalnym dowodem na to, że żadne dobro nie zostaje zapomniane i rodzi błogosławione owoce w życiu wielu, czasami nawet zagubionych, poszukujących, a także błądzących z dala od Chrystusa i Jego Kościoła – powiedział bp Zieliński.

Po komunii św. biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński zawierzył św. Józefowi dzieło obrony życia, małżonków i rodziny.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl akcentował, że sprawa dobrego wychowania dzieci i młodzieży jest bardzo ważna we współczesnym świecie. – Ważne jest, abyśmy mobilizowali młode pokolenie do wytrwałej pracy, ale także towarzyszyli naszymi modlitwami. Wspierajmy ich, bo bardzo tego potrzebują – zaznaczył bp Bryl.

Prosił o modlitwę za rodziców, aby umieli pogodzić się z powołaniem swoich dzieci.

O. Tadeusz Rydzyk także apelował do wiernych o przekazywanie młodemu pokoleniu chrześcijańskich wartości.

Pielgrzymkę rozpoczął koncert pt. „Ite ad Joseph! On wam dopomoże” w wykonaniu Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen pod muzycznym kierownictwem Zbigniewa Małkowicza.

Po powitaniu przez ks. prał. Jacka Plotę i nabożeństwie w intencji rodzin oraz obrony poczętego życia świadectwa nt. „Wszystko zawierzyli św. Józefowi” wygłosili: małżonkowie Marta i Błażej Buczkowscy z synkiem Stasiem, Michał Marszałkowski i Witold Woźniak. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”.

Mszy św. przewodniczył biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, kapłani oraz pielgrzymi z całej Polski.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła