TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Artura, Fryderyki, Petry 06 Października 2024, 06:09
Dziś 8°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasną Górę

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 20.09.2014

18. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska z udziałem ok. 10 tysięcy osób odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 21 września. W pielgrzymce wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń OSPPE opisuje to wydarzenie w następujących słowach:

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapelani leśników i władze świeckie różnego szczebla, wśród nich minister środowiska Maciej Grabowski, dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak, dyrektorzy regionalni Lasów Państwowych, przedstawiciele wyższych i średnich szkół leśnych, pracownicy ochrony środowiska, Parków Narodowych, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego, oraz czynni i emerytowani leśnicy wraz z rodzinami. Tradycyjnie przyjechali także byli ministrowie środowiska: Jan Szyszko i Stanisław Żelichowski.

Eucharystii o godz. 11.00 na Szczycie przewodniczył bp Stefan Regmunt z diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Z leśnikami modlił się bp Edward Janiak, Krajowy Duszpasterz Leśników, który wygłosił kazanie.

Pielgrzymów powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Patrząc na piękno środowiska naturalnego, na polskie lasy, piękne polskie krajobrazy, miejsca waszej pracy, a właściwie waszej gospodarnej służby pięknu ojczystej przyrody, radujemy się tym darem Stwórcy dla człowieka. Dziękujemy za wasz wysiłek, wylewany pot, za wasze zaangażowanie w to swoiste powołanie, za wrażliwość na piękno otaczającego nas świata, za to włączanie się waszą pracą w hymn na cześć Stwórcy, Boga, Dawcy wszelkich darów, Dawcy również środowiska naturalnego, w jakim żyjemy”. W sposób szczególny o. Marian Waligóra pozdrowił uczniów Szkoły Leśnej z Zagnańska, której jest absolwentem.

Na wstępie Mszy św. głos zabrał Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych. „To prawdziwa radość widzieć w jednym czasie, w jednym miejscu tysiące ludzi, których połączyła praca, troska i szacunek dla naszej przyrody – mówił Adam Wasiak - Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło ‘Mocni Nadzieją’. Jego wymiar duchowy jest oczywisty, ale wydaje mi się ono również adekwatne w kontekście 90-lecia naszej organizacji. Od roku 1924, czyli symbolicznej daty utworzenia Lasów Państwowych, leśnicy nieustannie musieli być i byli mocni nadzieją. Nadzieją na to, że podołają wielkim zadaniom, przed którymi stawali za każdym razem, gdy Polska dźwigała się z ruin, że okażą niezłomność w chwili wojennej próby i wierność zasadom podczas komunistycznej dyktatury, że będą potrafili właściwie wyważyć potrzeby przyrody i człowieka, że ich praca dobrze przysłuży się lasom i kolejnym pokoleniom. Pielgrzymka na Jasną Górę to znakomita okazja, by podziękować, że tę długa i wyboistą drogę Lasy Państwowe przebyły i to w sposób, który może być powodem do dumy”.

„Zrównoważona gospodarka leśna nie jest w Polsce tylko sloganem lecz praktyką. Lasy Państwowe zarządzają niemal ¼ obszaru polski, zatrudniają 25 tys. osób i są jednym z największych przedsiębiorstw leśnych w Europie Środkowej. Ale nie zapominany, że opiekujemy się dobrem wspólnym, że nasza praca to służba – mówił Adam Wasiak - Chcę przy tej okazji serdecznie podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z Lasów Państwowych za codzienny trud, odpowiedzialność i pasję. Mam nadzieję, że liczne dowody społecznego zaufania z jakimi się spotykacie, dają wam poczucie robienia czegoś naprawdę pożytecznego dla świata i ludzi”.

„Od wielu lat spotykamy się tutaj aby dziękować i szukać wsparcia do dalszej pracy – mówił Maciej Grabowski, minister środowiska - Zmieniają się ministrowie, dyrektorzy, a wy tu przychodzicie i szukacie tego wsparcia. Dzisiaj po 25 latach wolnej Polski ta nasza refleksja ma dodatkowy impuls. Od 20. lat zagospodarowujemy naszą wolność, wolność o która musimy się dzisiaj troszczyć bardziej może niż kiedykolwiek od roku 1990. Bo wolność nie jest dana raz na zawsze i o tym w tym miejscu przypominać nie trzeba, ale powiedzieć być może powinniśmy stale”.

„Jednym z ważniejszych w mojej opinii, a niedocenianych osiągnięć 25-lecia przemian jest to, że nauczyliśmy się łączyć korzystanie z przyrody z jej ochroną – kontynuował minister środowiska - Powierzchnia lasów w naszym kraju w ostatnim ćwierćwieczu wzrosła o blisko pół miliona hektarów i nadal rośnie. Myślę, że potrafimy w odpowiedni sposób, z szacunkiem i rozsądkiem ‘czynić sobie ziemię poddana’ również w naszych lasach. Po 2,5 dekady możemy powiedzieć, że polski las jest większy a jego tchnienie jest jeszcze silniejsze. Potrafiliśmy dobrze zadbać o to nasze wspólne bogactwo”.

„Odpowiedzialność za dzieło Stwórcy ponosimy wszyscy i od nas zależy, w jakim stanie pozostawimy je dla przyszłych pokoleń - mówił w homilii bp Edward Janiak, Krajowy Duszpasterz Leśników – Bogu niech będą dzięki! Nasze polskie lasy są otwarte dla każdego, ale musimy pamiętać, aby korzystać z nich w rozważny sposób, z należytą ostrożnością i kulturą. Las to otwarta księga przyrody. Czytajmy i przeżywajmy ją z zadowoleniem”.

„Polskie lasy nie od dziś są dumą naszego kraju – mówił bp Janiak - Niektórzy nie lubią tego słyszeć dzisiaj w świecie Europy. Gotowi byli by jeszcze nam podatki za to nałożyć. Dzisiejsze lasy to dom dla większości gatunków roślin i zwierząt, to ptactwo niespotykane gdzie indziej. Zwierzęta i rośliny świadczą też o czystości środowiska, warto to sobie uświadomić, że co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 milionów nowych drzew”.

„Lasy w Polsce funkcjonują na zasadach samodzielności, samofinansowania, ale też, jak wiemy, ten haracz muszą płacić, teraz również wspierają budżet państwa, tylko czy to będzie z korzyścią dla lasów? – pytał kaznodzieja – Módlmy się, żeby Pan Bóg chronił tych, którzy za to są odpowiedzialni, aby podejmowali należyte decyzje. Ten niepokój społeczny jest uzasadniony. Starajmy się, aby z gorliwości, wykonując normy, nie zniszczyć trudu wielu pokoleń leśników, żeby nie było rabunkowej gospodarki, bo trzeba się z norm wywiązać”.

Oprawę Mszy św. zapewnili: Zespół Trębaczy „Leśny Róg’ z Nadleśnictwa Pruszków, wykonując m.in. Mszę Hubertowską, oraz Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych z Tucholi.

Tekst:: o. Stanisław Tomoń/BPJG za www.jasnagora.com
Materiały dźwiękowe: Biuro Prasowe Jasnej Góry
Zdjęcia: Krzysztof Świertok/BPJG

ZA UDOSTĘPNIENIE MATERIAŁÓW DZIĘKUJEMY

Galeria zdjęć
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła