TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 10:26
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

XXI Dzień Papieski w Katedrze Kaliskiej

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 21:49 10.10.2021

Prawdziwa droga do nieba zaczyna się od zgody na zależność od Boga - mówił ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej, w homilii podczas Eucharystii sprawowanej z okazji XXI Dnia Papieskiego w kaliskiej katedrze. Mszy świętej przewodniczył delegat biskupi - ks. prał. dr Zbigniew Cieślak.  

Po liturgicznym pozdrowieniu do zgromadzonych zwrócił się proboszcz katedry, ks. prał. Adam Modliński. We wprowadzeniu przytoczył m.in. słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane na początku pontyfikatu, które stały się hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego:

W homilii ks. kan. Marcin Papuziński odnosząc się do Ewangelii przywołał postać bogatego młodzieńca:

Następnie kaznodzieja podkreślił wagę pytania o życie wieczne wśród zabiegania o codzienność:

Kanclerz kaliskiej kurii przestrzegał także przed uleganiem pokusie autonomii sumienia, która staje się współczesną wersją kuszenia w raju:

Ks. Papuziński porównał wreszcie bohatera dzisiejszej Ewangelii do postaci Marty z ewangelii św. Marka, mówiąc o „nieudanym powołaniu”:

W ostatnich zdaniach homilii kapłan odniósł się do atmosfery rodzinnego domu Wojtyłów, zwracając uwagę na wartości, które tam poznał i przyswoił młody Karol Wojtyła:

Przed błogosławieństwem do zgromadzonej młodzieży zwrócił się ks. prał. dr. Zbigniew Cieślak, delegat Biskupa Kaliskiego, gratulując wyników w nauce i otrzymania stypendiów:

Po zakończonej Eucharystii obecni wysłuchali kantaty "Patris Corde", powstałej na podstawie listu apostolskiego papieża Franciszka o św. Józefie. Tekst napisał ks. Tadeusz Golecki, pochodzący z archidiecezji białostockiej, który był obecny na koncercie, a muzykę skomponował Krzysztof Niegowski, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii i organista katedralny. Wśród wykonawców można było usłyszeć Małgorzatę Piotrowską, Patrycję Kliber i Adama Michalaka, oraz chór uniwersytecki pod dyrekcją Beaty Szymańskiej i filharmoników kaliskich.

Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie młodzieży stypendiów i książek o św. Janie Pawle II przez ks. prał. dra Zbigniewa Cieślaka i ks. Pawła Nowackiego.

 Tekst, audio i zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła