TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jana, Moniki, Wiktora 22 Maja 2022, 00:08
Dziś 12°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

XXV Dzień Judaizmu w Diecezji Kaliskiej

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 14:40 18.01.2022

Nie chodzi o to, żeby koniecznie zmienić tego drugiego człowieka, ale w spotkaniu przede wszystkim odnaleźć siebie - mówił ks. dr Krzysztof Kowalik, moderator i wykładowca kaliskiej Szkoły Biblijnej, podczas Nabożeństwa Słowa z okazji XXV Dnia Judaizmu. Liturgii w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, a całość przygotował ks. kan. Piotr Bałoniak.

Po liturgicznym pozdrowieniu bp Damian Bryl zwrócił się do wiernych wprowadzając ich w XXV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce:

W rozważaniu po lekturze obfitych fragmentów proroctwa Izajasza, ks. dr Krzysztof Kowalik odniósł się do hasła XXV Dnia Judaizmu „Myśli moje nie są myślami waszymi”. Mówił m.in. o zagrożeniach płynących ze złej interpretacji tych słów:

Biblista przypomniał także bogatą historię miasta Kalisza w odniesieniu do tematu nawrócenia, które polega przede wszystkim na zmianie myślenia. Mówił również o współistnieniu wyznawców religii mojżeszowej i chrześcijan różnych wyznań:

Po modlitwie wiernych głos zabrała Hila Marcinkowska, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. W pierwszych słowach podziękowała za rokroczne organizowanie obchodów Dnia Judaizmu w Kaliszu.

Z wdzięcznością odniosła się również do działań biskupa kaliskiego wobec aktu spalenia statutu kaliskiego z 11 listopada ubiegłego roku:

W ostatniej części swojego przemówienia, p. Marcinkowska przytoczyła słowa rabina Irvina Greenberga o nadziei na nadejście dnia, w którym Żydzi będą błogosławić Boga i dziękować za istnienie chrześcijaństwa, a chrześcijanie podziękują za istnienie judaizmu.

Spotkanie z okazji Dnia Judaizmu przygotował od strony liturgicznej, biblijnej i formalnej ks. kan. Piotr Bałoniak, moderator Szkoły Biblijnej działającej w diecezji kaliskiej.

Tekst, zdjęcia i audio: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła