TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anicety, Klary, Rudolfina 18 Kwietnia 2024, 03:10
Dziś 1°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

XXVI droga krzyżowa w intencji trzeźwości polskich rodzin

Adam Szymański Adam Szymański 13:31 19.03.2024

Dwudziesty szósty raz, w poniedziałek 18 marca 2024 roku, odprawiona została droga krzyżowa w intencji trzeźwości polskich rodzin. Wierni przeszli z krzyżem, rozważając kolejne stacje z cmentarza w Kępnie do Sanktuarium Maryjnego w Grębaninie, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. senior prał. Wiesław Kondratowicz, wieloletni diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości.

Droga krzyżowa na którą zaproszenie wystosowali, aktualny diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości ks. Eugeniusz Walczak i Kępińska Wspólnota Trzeźwości, zakończyła się u stóp Matki Bożej Patronki Naszej Codzienności w grębanińskim sanktuarium.

Rozważania do poszczególnych stacji przygotowała inicjatorka tej pokutnej drogi pani Maria Główka, psycholog i terapeutka wspierająca od lat rodziny alkoholików:


Ks. prał. Wiesław Kondratowicz był także uczestnikiem tej drogi:

Po wielu latach, gdy pątnicy kończyli modlitwy w tymczasowej kaplicy, wczoraj mogli pokłonić się Najświętszej Panience w wyremontowanej świątyni, do której powróciła Patronka Naszej Codzienności:

Słowa powitania kierowali do przybyłych ks. prał. Kondratowicz i proboszcz parafii ks. Paweł Frąckowiak:

Homilię wygłosił ks. Wiesław:

Po Eucharystii pani Maria Główka odczytała Akt zawierzenia:

Spotkanie w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zakończyło, także już tradycyjne, odśpiewanie – w poczuciu wspólnoty i jedności – pieśni Abba Ojcze. A tak, pani Maria mówiła o swoim zaangażowaniu w to dzieło:

Mimo różnych problemów organizacyjnych, energia uczestników i potrzeba kontynuowania Drogi Krzyżowej  w intencji trzeźwości, utwierdzają w przekonaniu, że ta modlitwa nie ustanie, o czym mówił ks. Eugeniusz Walczak, któremu biskup powierzył obowiązki diecezjalnego duszpasterza ds. trzeźwości:

Na zakończenie wszyscy pątnicy zostali zaproszeni do miejscowej remizy na gorący posiłek.

Grębanin pod Kępnem to wioska w diecezji kaliskiej, w której od sześciu wieków czczona jest Matka Boża Patronka Naszej Codzienności. Miejscowość związana jest z apostolatem trzeźwości. Wszystko zaczęło się od charyzmatycznego kapłana ks. Józefa Janiszewskiego posługującego w Grębaninie w latach 20. XX wieku. Był autorem licznych publikacji, a także wierszy i piosenek poświęconych szerzeniu abstynencji oraz „walce z pijaństwem”. Od 1928 r. redagował w Grębaninie miesięcznik „Głos Misyjny”. Pisał też kazania do „Przewodnika Katolickiego” i do „Nowej Biblioteki Kaznodziejskiej” oraz był autorem prawie 70 publikacji, bardzo wielu o tematyce trzeźwościowej. Jako abstynent z wyboru był wiarygodnym przykładem stylu życia, do którego przekonywał swych parafian.

Grębanińskie sanktuarium od dawna było miejscem pielgrzymkowym, a od dwudziestu lat w poniedziałek po V niedzieli Wielkiego Postu do Matki Bożej Patronki Naszej Codzienności podążają w pokutnej procesji drogi krzyżowej z Kępna przedstawiciele środowisk trzeźwościowych i ich sympatycy, nie tylko z diecezji kaliskiej, ale także z archidiecezji wrocławskiej i Opolszczyzny. Dziękują tu za otrzymane łaski, także za dar trzeźwości, składają świadectwa abstynencji.


(cyt. za E. Kotowska/KAI)

Tekst,audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła