TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 17 Czerwca 2024, 00:42
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

„Z nami chwałę niebo całe” – warsztaty muzyki liturgicznej

Adam Szymański Adam Szymański 18:58 19.03.2023

W dniach 17 – 19 marca w Kaliszu odbywały się warsztaty muzyczne prowadzone przez uznanych kompozytorów muzyki liturgicznej Pawła Bębenka i Piotra Pałkę, których organizatorami byli: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i Chór Bazyliki Kaliskiej.

Warsztaty rozpoczęły się w piątek, 17 marca o godz. 16.00 Mszą świętą w kaplicy kaliskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a ich mottem był fragment pieśni ku czci św. Józefa: „Z nami chwałę niebo całe".

W sobotę 18 marca, po całym dniu treningu, uczestnicy warsztatów wzięli udział w Mszy św. w katedrze pw. św. Mikołaja, a zwieńczeniem  działań twórczych, był udział ich uczestników w Eucharystii w Bazylice św. Józefa, w niedzielę 19 marca o godz.12.30.

Licznych pielgrzymów  i wypełniających całe prezbiterium uczestników warsztatów przywitał kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. prał. Jacek Plota:

Całą oprawę muzyczną tej Eucharystii zapewnili muzycy i śpiewacy biorący udział w warsztatach pod dyrekcją kompozytorów, których zapytaliśmy o wrażenia z trzydniowego kaliskiego mityngu. Tak mówił o tym Piotr Pałka:

Pod wrażeniem tego spotkania był także Paweł Bębenek:

Ten trening modlitewno-muzyczny odbył się w szczególnym czasie Wielkiego Postu:

Współorganizatorem warsztatów był Chór Bazyliki Kaliskiej i pani prezes Joanna Walczak:


Warsztaty skierowane były zarówno do osób rozpoczynających przygodę ze śpiewem, jak i dla bardziej zaawansowanych wykonawców muzyki sakralnej: chórów parafialnych, organistów, członków scholi oraz katechetów, którzy bardzo głęboko przeżyli ten czas.

Weronika z Poznania:

Irena spod Gniezna:

Agnieszka z Poznania:

Marcin z woj. kujawsko-pomorskiego

Wśród uczestników tego spotkania były także dwie siostry tzw. wychodzące z klauzurowego Zakonu Sióstr Klarysek Kapucynek z Ostrowa Wielkopolskiego:

Trzydniowa muzyczna modlitwa, rozbudziła wśród uczestników gorące pragnienie, by ponownie w tym celu spotkać się w Kaliszu, tak jak mówiła o tym czternastoletnia Dorota:

Tekst i audio: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Szymon Raczyński i Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła