Zabytkowa kolegiata w Choczu otwarta ponownie po 12 latach
Dziękuję Wam za te 12 lat zmagań, aby ten kościół mógł na nowo cieszyć oko, a przede wszystkim by ponownie stał się dla wiernych miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas sumy odpustowej, w którą wpisało się otwarcie drzwi zabytkowej kolegiaty z XVII wieku w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Choczu. Podczas Eucharystii dokonano poświęcenia odnowionej świątyni.
Po rozpoczęciu mszy św. głos zabrał proboszcz parafii, o Medard Marek Hajdus OFM:
Nie zabrakło także słów wdzięczności ze strony Parafian:
W homilii bp Damian Bryl rozpoczął od zwrócenia uwagi na okoliczności modlitewnego spotkania:
Pasterzowi Kościoła Kaliskiego bardzo zależało, aby spotkanie w chockiej kolegiacie upływało w tonie wdzięczności dziękczynienia. Bp Bryl podziękował za zaangażowanie wszystkim i każdemu z osobna:
Sfera wizualna błędnie bywa stawiana na pierwszym miejscu. Zazwyczaj najważniejsze jest to, co nie zawsze można dostrzec gołym okiem:
Biskup kaliski nawiązał również do liturgii słowa oraz zadał sobie i wiernym pytanie - “co to znaczy przyjąć Boga?”:
“Brak czasu” jest swoistą domeną współczesności, ale kaznodzieja zaznaczył, że należy pamiętać o priorytetach, dla których powinno znaleźć się miejsce w codzienności każdego człowieka:
Nie zabrakło również wzmianki o patronce chockiej świątyni - Matce Boskiej Szkaplerznej:
Wielu może zastanawiać, dlaczego w Choczu jest tak silnie rozwinięty kult Maryi we wspomnianym wcześniej wizerunku, ale informacje na ten temat można znaleźć na stronie chockich franciszkanów - http://wwww.serwer1372442.home.pl/ :
W drugiej połowie lipca każdego roku ściągają do Chocza liczni Jej czciciele i pątnicy, by uczestniczyć w mszy odpustowej poświęconej Matce Bożej Szkaplerznej, u nas zwanej Hetmańską. Nie wiadomo, kto w Choczu zapoczątkował kult do Matki Bożej Szkaplerznej. Można domniemywać, że zrobił to biskup Andrzej Lipski, właściciel Chocza i fundator kolegiaty. Wskazanie na biskupa Andrzeja Lipskiego może być uzasadnione tym, że on jako neofita z wielką gorliwością zwalczając herezję, mógł chcieć tutejsze społeczeństwo odwrócić od wyznania braci czeskich, a które to w dość licznej grupie przez blisko 80 lat było ich wyznawcami bądź też sympatykami.
Gratulujemy całej wspólnocie parafialnej z Chocza zaangażowania w to ważne dzieło i cieszymy się, że udało się zwieńczyć wszelkie podjęte prace w tak uroczysty sposób.
Tekst i audio: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz