TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:30
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Zakończenie akcji WOLNI-nieWOLNI w diecezji kaliskiej

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 18:53 18.10.2022

Te pieniądze przyniosą wolność - mówił założyciel i prezes organizacji HAART Kenya, dr Radosław Malinowski, podczas konferencji prasowej, która zakończyła akcję "Wolni-nieWolni", przeprowadzoną na terenie diecezji kaliskiej. Na rehabilitację i reintegrację ofiar handlu ludźmi w Afryce udało się zebrać i przekazać 100 tysięcy złotych.

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwdziałania Handlu Ludźmi, stąd data zakończenia zbiórki na rzecz osób pokrzywdzonych w wyniku tego typu czynów nie jest przypadkowa.

Przybyli do Auli Konferencyjnej w Domu Pielgrzyma im. św. Józefa goście mieli okazję wysłuchać trzech konferencji tematycznych:

- Klasyczne niewolnictwo w północnym Kamerunie wczoraj i dziś – ks. prof. Jarosław Różański OMI,

- Ochrona najsłabszych misją PKWP w Afryce. Edukacja dzieci i jej rola w walce z niewolnictwem – ks. dr hab. Waldemar Cisło,

- Rehabilitacja ofiar handlu ludźmi – realna i skuteczna pomoc – dr Radosław Malinowski.

Kolejnym punktem była konferencja prasowa z udziałem biskupa kaliskiego Damiana Bryla, ks. dr hab. Waldemara Cisło - przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, ks. Piotr Przybył – diecezjalny referent ds. misji, a także dr Radosław Malinowski - założyciel i prezes organizacji HAART Kenya.

Podczas konferencji prasowej Pasterz Kościoła Kaliskiego podzielił się swoimi spostrzeżeniami nt. propagowania tematu misji i akcji pomocowych na terenie diecezji kaliskiej:

Ks. dr hab. Waldemar Cisło przy okazji podsumowania tegorocznej zbiórki, w którą diecezja kaliska się zaangażowała, zauważył również ubiegłoroczną akcję dla diecezji Bouar. Zgromadzeni na konferencji prasowej mieli okazję zobaczyć film, który był podziękowaniem dla kaliskich diecezjan od bpa Mirosława Gucwy z Republiki Środkowoafrykańskiej, a także od kobiet, które mogą się rozwijać, dzięki sprzętom zakupionym za ubiegłoroczne środki pieniężne, zebrane i przekazane rok temu.

Przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie złożył na ręce bp Damiana Bryla i ks. Piotra Przybyła podziękowania:

Gdy konferencja prasowa dobiegła końca miało miejsce oficjalne przekazanie czeku o wartości 100 tysięcy złotych na ręce prezesa organizacji HAART Kenya.

W trakcie spotkania nie zabrakło również elementu lokalnego. Zakończenie akcji „Wolni-nieWolni” było również momentem, w którym bp Damian Bryl wręczył Pierścień św. Józefa Kamili Krytowskiej – koordynator i wieloletniej działaczce „Misji Kalisz”.

Zwieńczeniem wydarzenia było nabożeństwo różańcowe w intencji ofiar współczesnego handlu ludźmi, które miało miejsce w kaliskiej Katedrze pw. św. Mikołaja.

O akcji na szczeblu diecezjalnym opowiada ks. Piotr Przybył – diecezjalny referent ds. misji:

Środki z tegorocznej zbiórki na rzecz Pomocy Kościołowi w Potrzebie trafią na ręce założonej w 2010 roku organizacji HAART Kenya. O celach, jakie przyświecają osobom zaangażowanym w to dzieło, mówi dr Radosław Malinowski:

Do tej pory HAART Kenya pomogła już 904 ofiarom handlu ludźmi, a także przeprowadziła szkolenia dla 50 tysięcy osób.

Założyciel organizacji, zapytany o pomysł przeprowadzenia akcji o nazwie „Wolni-nieWolni”, powiedział:

Diecezja kaliska była trzecim obszarem Polski, który zaangażował się w tę akcję. Na rzecz organizacji HAART Kenya wpłynęły już fundusze z Lubelszczyzny oraz Warmii i Mazur.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła