TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:28
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Zakończenie II Kępińskiego Kongresu Trzeźwości

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 21.03.2018

Alkoholizm jest złem moralnym. Smutne i niepokojące jest to, że coraz więcej młodzieży pije. Niestety, niektóre rzeczy dzieją się za przyzwoleniem społecznym - mówił biskup kaliski Edward Janiak...

... który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Kępnie na zakończenie II Kępińskiego Kongresu Trzeźwości w Diecezji Kaliskiej przeżywanego pod hasłem „Budujmy na rodzinie”.

W homilii celebrans podkreślał, że u progu terapii trzeźwościowej trzeba stanąć w prawdzie, żeby nie oszukiwać siebie samego. – Ważne jest, aby człowiek uznał swój grzech i wtedy jest początek tej dobrej drogi nawrócenia – powiedział bp Janiak.
Zaznaczył, że nałóg picia alkoholu jest ostro piętnowany w Piśmie Świętym. - Alkoholizm jest złem moralnym. Smutne i niepokojące jest to, że coraz więcej młodzieży pije. Niestety, niektóre rzeczy dzieją się za przyzwoleniem społecznym – ubolewał hierarcha.
Podkreślał, że człowiek uzależniony sam nie dokona zmiany i że niezbędna jest interwencja z zewnątrz, czyli przyjaciela, ludzi bliskich, specjalistów, którzy mogą dokonać ratunku pokazując drogę do odzyskania trzeźwości. - Mądry lekarz, ksiądz, kurator są w stanie ukazać niebezpieczeństwo i pomóc w procesie leczenia. Ogromną rolę odgrywa ruch AA, gdzie ludzie, którzy wyszli z uzależnienia dzielą się swoim doświadczeniem, ale też nadzieją z tymi, którzy znajdują się na początku drogi, że można wytrzymać, że jest się szczęśliwym. To jest piękne świadectwo – przekonywał kaznodzieja.
Akcentował, że warunkiem powrotu do trzeźwego życia jest stanięcie w prawdzie. - Skuteczna terapia wymaga wypracowania dojrzałego przekonania osobistego, a dokonuje się to przez rozwój duchowy, przez modlitwę – zaznaczył biskup kaliski.
Zachęcał wiernych, aby czerpali wzór ze św. Józefa. – Św. Józef jako Opiekun Kościoła niech nam pomaga, byśmy byli odważni w dawaniu świadectwa trzeźwości oraz miłości do Pana Boga i ludzi – mówił bp Janiak.
Prosił też, aby konkretną osobę dotkniętą nieszczęściem otoczyć swoją modlitwą.

Podczas Mszy św. biskup kaliski dokonał specjalnego odznaczenia i wręczył osobom zaangażowanym w propagowanie trzeźwości srebrne pierścienie św. Józefa. Takie pierścienie otrzymali: Maria Główka, Teresa Kobrzyńska, Piotr Psikus i Robert Kaczor.

Po Eucharystii odbył się koncert Anny Pietrzak, solistki zespołu „Partita” z repertuarem o treściach trzeźwościowych.

II Kępiński Kongres Trzeźwości w Diecezji Kaliskiej odbył się w dniach 19-21 marca pod hasłem „Budujmy na rodzinie”.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Msza św. dziękczynna zamykająca obrady II Kępińskiego Kongresu Trzeźwości w Diecezji Kaliskiej


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła