TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 07:05
Dziś 14°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Zakończenie peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 16.03.2015

Jan Paweł II uczył nas miłości do Pana Boga i do ojczyzny, ale wśród posługiwania swojego pontyfikatu zawsze upominał się o godność ludzką, ...

od małego dziecka po starca, bo każdemu człowiekowi jest należny szacunek – mówił bp Edward Janiak do młodzieży ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Biskup kaliski odprawił Mszę św. w kościele św. Andrzeja Boboli na zakończenie peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II po diecezji kaliskiej.

Biskup prosił młodych, aby nigdy nie zapomnieli o szacunku dla drugiego człowieka. - Jeżeli zapomnicie o wizycie relikwii to kochana młodzieży proszę Was, byście nigdy nie zapomnieli o szacunku do drugiego człowieka. To jest droga do Boga. Kto nie kocha ludzi nie kocha Boga. Kto walczy z ludźmi, przeklina ludzi, nienawidzi ludzi, wojny prowadzi jest daleki od Boga – powiedział celebrans.

Podkreślił, że Pan Bóg stawia na drodze życia każdego człowieka różnych ludzi pełnych ideałów, nauczycieli, kapłanów, katechetów, ale też czasem ludzi przypadkowych, którzy potrafią być niedoścignionym wzorem. - Modlimy się za Was, byście nigdy Chrystusa nie zdradzili, ale też byli pełni ideałów i miłości do naszej ojczyzny, do tego miejsca, gdzie się wyrasta, gdzie człowiek uczy się wiary, kształtuje swoją osobowość i charakter – zaznaczył hierarcha, który podkreślał, że pierwszym wzorem dla każdego są rodzice, których należy szanować.

Biskup wskazał, że jego życie kapłańskie było mocno związane z Janem Pawłem II. - Ja byłem święcony jako pierwszy rocznik za pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Z jego posługiwaniem papieskim całe moje życie kapłańskie jest złączone i też jego decyzją zostałem naznaczony biskupem pomocniczym dla archidiecezji wrocławskiej – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Homilię wygłosił ks. prał. Aleksander Gendera, który wskazywał, że kropla krwi Jana Pawła II w relikwiarzu jest wołaniem o należne miejsce dla Chrystusa w życiu człowieka, jest zaproszeniem do przebaczenia i pojednania, a także wołaniem o Boże miłosierdzie.

Stwierdził, że Ojciec Święty jest nadal autorytetem dla młodzieży. – Św. Jana Paweł II uczy nas, że świętość jest zdolnością do przemiany zwykłych codziennych, trudnych spraw mocą Bożej miłości. Jego wiara i modlitwa, jego miłość do Chrystusa i do Kościoła są dla nas drogowskazem – przekonywał wikariusz biskupi ds. duchowieństwa.

Biskupowi, kapłanom, nauczycielom i młodzieży ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II dziękował ks. kan. Stanisław Mieszała, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie.

Z diecezji kaliskiej relikwie św. Jana Pawła II trafią do diecezji włocławskiej.

10 października 2013 r. podczas XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II na Jasną Górę kustosz Centrum Jana Pawła II w Krakowie ks. Jan Kabziński przekazał rodzinie szkół relikwie Papieża - dar metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Relikwie te zostały na stałe umieszczone w radomskim seminarium. Obecnie decyzją Ogólnopolskiego Zarządu Rodziny Szkół Jana Pawła II relikwie odwiedzają parafie, gdzie działają szkoły noszące imię Papieża Polaka. Diecezja kaliska była jedną z pierwszych w Polsce, która odebrała relikwie z archidiecezji katowickiej i rozpoczęła peregrynację po parafiach, w których znajdują się szkoły noszące imię św. Jana Pawła II. Uroczyste powitanie relikwii (ampułki z krwią) nastąpiło 15 stycznia w Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie.

W diecezji kaliskiej znajduje się 36 szkół noszących imię św. Jana Pawła II, wśród których Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie jest jedyną szkołą średnią w diecezji, mająca za patrona Papieża Polaka.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła