TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 12:49
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Zbliża się Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:38 28.04.2021

Zbliża się 76. rocznica ocalenia za przyczyną św. Józefa Księży Polskich, więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta  w czasie II wojny światowej. 29 kwietnia 2021 r.  przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu Dachau, gdzie niemieccy naziści zamordowali 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów. W tę rocznicę w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu odbędą się uroczystości związane z Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. 

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Obchody w Kaliszu są  kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 r.

 

 

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

Podobnie jak w roku ubiegłym, zbliżające się obchody będą miały przebieg ograniczony ze względu na sytuację pandemiczną.

Zbliża się Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, którego główne obchody, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, odbywają się corocznie 29 kwietnia w kaliskim sanktuarium św. Józefa. Stanowi to kontynuację dziękczynnych pielgrzymek Księży – Więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni z obozowej niewoli za przyczyną św. Józefa Kaliskiego.

Także w obecnym roku w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zaniesiemy dziękczynną modlitwę za naszych współbraci w kapłaństwie, którzy ponieśli śmierć i dali świadectwo wierności Chrystusowi w tylu miejscach zagłady i kaźni podczas ostatniej wojny światowej. Mszy św. w dniu 29 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00 w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Grzegorz Suchodolski ze Siedlec.

Z racji trwającej pandemii nie zapraszamy jak co roku przedstawicieli duchowieństwa ze wszystkich diecezji w Polsce, ale zachęcamy do szczególnej duchowej łączności w tym dniu wszystkich kapłanów /…/ i możliwości włączenia się w modlitwę za pośrednictwem diecezjalnej telewizji internetowej „Dom Józefa” (www.domjozefa.tv)

 

 

 

 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła