Zjazd Sekcji Patrystyczej w Kaliszu
„Chrześcijaństwo w Afryce Prokonsularnej” – to temat tegorocznego zjazdu sekcji patrystycznej. Ponad 40 patrologów z całej Polski obraduje w Wyższym Seminarium Duchownym Kaliszu.
Afryka północna to była prowincja rzymska w czasach antycznych i właśnie tam w pierwszych wiekach był bardzo dynamiczny Kościół, chrześcijaństwo rozwijało się niezwykle silnie. To właśnie m.in. w Afryce północnej tworzyli: św. Augustyn, św. Cyprian z Kartaginy, św. Atanazy. Tematyka zjazdu jest związana z geografią, ale także z tymi autorami, którzy wówczas żyli i tworzyli – tłumaczy w rozmowie z KAI ks. prof. UAM dr hab. Michał Kieling, członek Sekcji Patrystycznej.
Pierwszego dnia oprócz wykładów patrolodzy uczestniczyli we Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który wskazywał na św. Józefa jako potężnego patrona. - Jestem przekonany do tego, że św. Józef to taki cichy, milczący, ale skuteczny patron we wszystkich sprawach Kościoła – mówił hierarcha.
Wieczorem odbyła się uroczystość wręczenia Jubileuszowej Księgi Pamiątkowej dr. Stanisławowi Kalinkowskiemu, który od ponad 50 lat jest tłumaczem bardzo wielu dzieł z języka greckiego i łaciny na język polski. – Pan Stanisław przetłumaczył kilkadziesiąt dzieł w swoim życiu, z tego kilkanaście dzieł Orygenesa. Z tłumaczeń korzystają całe pokolenia, ja również korzystałem z tłumaczenia Konstytucji Apostolskiej. Dzięki tej pracy mamy do dyspozycji tłumaczenia tekstów antycznych w języku polskim. Są to znakomite tłumaczenia. W niektórych ośrodkach naukowych w krajach Europy Zachodniej nie ma tak bogatych tłumaczeń dzieł ojców jakich dokonał pan Stanisław – wskazuje ks. kan. Michał Kieling.
W czwartek, 20 września, obrady rozpocznie Msza św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.
Uczestnicy wysłuchają kolejnych czterech wykładów, m.in. na temat św. Augustyna i religijności pogańskiej późnej starożytności czy działalności ojców Afryki Prokonsularnej na rzecz budowania społeczeństwa chrześcijańskiego.
Mam nadzieję, że tegoroczne spotkanie przyczyni się do pogłębienia naszej wiedzy, ubogacenia się doświadczeniami dotyczącymi nauczania teologii patrystycznej, która dzisiaj cieszy się wielką popularnością – zaznaczył ks. Kieling.
Sekcja Patrystyczna przy Komisji ds. Nauki Katolickiej Konferencji Episkopatu Polski powstała 3 listopada 1977 r. podczas międzynarodowego sympozjum patrystycznego zorganizowanego w Lublinie przez Międzywydziałowy Zakład Badań nad Antykiem Chrześcijańskim KUL.
Od początku istnienia Sekcji organizowane są coroczne sympozja naukowe, odbywające się w różnych uczelniach katolickich: Wyższych Seminariach Duchownych i na Wydziałach Teologicznych.
Patrolodzy zrzeszeni w Sekcji Patrystycznej podejmują wspólne inicjatywy tłumaczeniowe i wydawnicze o charakterze naukowym i popularnonaukowym.
Prezesem Sekcji jest ks. prof. dr hab. Bogdan Czyżewski.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI