TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anety, Leokadii, Wiesława 09 Grudnia 2023, 15:39
Dziś 3°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Zjazd wychowanków w 105. rocznicę założenia kaliskiego Nazaretu

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 13:54 03.06.2023

Nazaret to rodzina. Radujemy się darem spotkania z tymi, z którymi jesteśmy przez tę szkołę związani mimo upływających lat i wielości pokoleń – mówiła s. Agnieszka Ciszewska CSFN, dyrektor Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu, inaugurując tym samym zjazd wychowanków w 105. rocznicę założenia kaliskiego Nazaretu.

Pierwszym punktem spotkania była uroczysta Eucharystia w murach kościoła pw. Świętej Rodziny w Kaliszu, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

U progu mszy św. ordynariusz diecezji kaliskiej zwrócił się do wszystkich zgromadzonych:

W homilii biskup Damian Bryl podziękował za to, że dzięki kaliskiemu Nazaretowi utworzyła się społeczność, która pielęgnuje dobre wartości. Oprócz tego kaznodzieja zauważył, co jeszcze powinno się zauważyć przy okazji tak ważnej i unikatowej okoliczności, jaką jest zjazd absolwentów:

Podporą kazania była liturgia słowa, a konkretniej fragment z Księgi Syracha. Pasterz Kościoła Kaliskiego pochylił się nad powiązaniem tychże wersetów ze szkolną rzeczywistością, bo jak zauważył „w szkole dużo mówimy o wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach” i z ufnością napomknął, że uwagę poświęca się mądrości. To zagadnienie rozwinął w oparciu o słowa natchnionego autora:

Biskup Damian Bryl wystosował też do zgromadzonych w świątyni prośbę, która mogłaby pomóc współczesnym wychowankom, radzić sobie z pędem nowoczesności:

Przed zakończeniem mszy św. s. Agnieszka Ciszewska CSFN złożyła na ręce ordynariusza diecezji kaliskiej podziękowania i upominek w postaci książki opisującej historię kaliskiego Nazaretu.

Na Eucharystii w murach kościoła przy Rogatce zgromadzili się byli i obecni wychowankowie szkoły, a także nauczyciele. W uroczystości uczestniczyły także: s. Amanda Litwińska CSFN, przełożona kaliskiego domu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, będąca jednocześnie reprezentantką organu prowadzącego szkołę oraz byłe dyrektorki: s. Ruth Kawa CSFN, s. Eliza German CSFN  i s. Alma Pachuta CSFN.

Kolejnym punktem programu była inauguracja zjazdu wychowanków na sali gimnastycznej kaliskiego Nazaretu. Na tę okazję uczniowie przygotowali przedstawienie, w którym zaprezentowali swoje talenty. Jednym z elementów tej inscenizacji były rozmowy z absolwentami szkoły.

Więcej o wydarzeniu mówi s. Agnieszka Ciszewska:

Na Eucharystii i przedstawieniu świętowanie się jednak nie kończy:

Aż żal nie skorzystać z takich okoliczności! Dlatego udało nam się dotrzeć z radiowym mikrofonem do jednej z absolwentek kaliskiego Nazaretu – pani Eugenii Wójcickiej – która podzieliła się z nami swoimi wspomnieniami i przemyśleniami o szkole i jej atmosferze. Materiał jest stosunkowo obszerny, dlatego zamieszczamy go poniżej.

Szkole Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu życzymy kolejnych tak samo pięknych jubileuszy.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła