TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 08:20
Dziś 0°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Ks. Artur Filipiak Ks. Artur Filipiak 11:12 14.12.2022

13 grudnia o godzinie 19.00 w Sanktuarium Serca Jezusowego w Kaliszu rozpoczęły się obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup Łukasz Buzun. W uroczystości wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe.

W 41. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego chcemy Bogu dziękować za dar wolności, pytać czy historia uczy nas mądrości czy popełniamy te same błędy. Mądrość w historii jest zawsze nawet w tych bolesnych doświadczeniach – mówił przed rozpoczęciem Mszy Świętej O. Jerzy Kacprzyk SJ:

Następnie został odczytany list Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

W homilii celebrans nawiązując do 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego podkreślał znaczenie wdzięczności wobec wszystkich walczących za wolość: 

Biskup Łukasz odwołał się do słów Papieża Polaka z pierwszej pielgrzymki do Polski i podkreślił że tylko przez pryzmat Ewangelii możemy w sposób właściwy spojrzeć na historię naszego kraju:

Dalej kaznodzieja wskazał na różne ideologiczne zagrożenia, które wdzierają się do kultury masowej, często zakamuflowane i trudno dostrzegalne:

Kaliskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed tablicą „Solidarności” w Ogrójcu Jezuitów.

Tekst, audio i zdjęcia: ks. Artur Filipiak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła