TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 23:22
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalny Dzień Jedności w Ostrowie Wielkopolskim

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 01.10.2016

Przedstawiciele wspólnot z terenu diecezji kaliskiej spotkali się w ostrowskiej konkatedrze na Diecezjalnym Dniu Jedności. Mszy św. przewodniczył bp Teofil Wilski.

W homilii ks. kan. Włodzimierz Guzik odnosząc się do ruchów i wspólnot kościelnych zacytował św. Jana Pawła II, który przemawiając w 1998 r. do wspólnot podkreślał, że „aspekt instytucjonalny i charyzmatyczny to jakby dwa równie istotne elementy konstytutywne Kościoła, które razem, choć na różne sposoby, kształtują jego życie, przyczyniając się do jego odnowy i uświęcenia ludu Bożego. Właśnie to opatrznościowe odkrycie charyzmatycznego wymiaru Kościoła dało początek niezwykłemu rozwojowi ruchów kościelnych i nowych wspólnot”.

Kaznodzieja za św. Janem Pawłem mówił, że „charyzmaty muszą prowadzić do spotkania z Chrystusem w sakramentach”. Zaznaczył, że we współczesnych czasach Kościołowi potrzebna jest pomoc Ducha Świętego. – Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w dość przełomowych czasach w Kościele w Polsce. Mówią nam o tym różni charyzmatyczni ewangelizatorzy ze świata. Wskazują na to drastycznie spadająca ilość powołań, zmiana modelu życia i obyczajowości w życiu moralnym, zmieniające się podejście do Kościoła, duchowieństwa czy sakramentów świętych. Żyjemy w czasach, gdzie ludzie mówią, że nie potrzebują Zbawiciela spoza kręgu ludzkiego doświadczenia, że są zdolni sami zadbać o siebie, o swoje szczęście. My wiemy, że teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy pomocy Ducha Świętego, by dobrze rozpoznać te różne znaki i ducha czasu, by nie popełnić grzechu zaniedbania, by z jeszcze większą intensywnością podjąć środki zaradcze – wskazywał ks. Guzik.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Teofil Wilski wyraził radość ze spotkania wspólnot diecezji kaliskiej, które poczuły się w jedności z Kościołem. - Niech Duch Święty tę jedność umacnia. On jest u początku, On wszystkiego dopełnia, On wszystko ożywia. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus szukała specyfiki swojego posłannictwa w Kościele i znalazła w Liście św. Pawła w hymnie o miłości, bo miłość jest najważniejsza. W tej miłości, którą rozlewa Duch Święty w sercach naszych, niech będzie motyw naszej jedności i naszej ewangelizacji. Rozradujmy się w Duchu Świętym. Bądźmy na Niego otwarci, bo w Nim wszystko wzrasta, dokonuje się, dopełnia – podkreślał biskup pomocniczy senior.

Diecezjalny Dzień Jedności obchodzony pod hasłem „Buduj z nami jedność diecezji kaliskiej” rozpoczęła konferencja pt. „Siedem grzechów przeciwko jedności”, którą wygłosił ks. kan. Dominik Wodniczak, przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego ds. Nowej Ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej.

Spotkanie uświetnił zespół Abba Pater Music.

Organizatorem spotkania był Zespół Koordynacyjny ds. Nowej Ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Diecezjalny Dzień Jedności - Prezentacja dzieł ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła