TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
jakuba, Krzysztofa, Walentyny 25 Lipca 2024, 08:32
Dziś 16°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalny Dzień Świętości Życia Kapłańskiego ‘23

Adam Szymański Adam Szymański 18:59 25.09.2023

Nie będziemy w stanie odważnie iść naprzód, jeśli zamiast Jezusa naszym pocieszeniem będzie poszukiwanie pociechy i duszpasterskiego spełnienia w estetyzmie liturgicznym, doktrynalnym, formalizmie czy w innych przyzwyczajeniach i pokusach – mówił bp Waldemar Musioł, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Kapłańskiej.

Diecezjalny Dzień Świętości Życia Kapłańskiego rozpoczął się w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu od konferencji formacyjnej, którą wygłosił bp Waldemar Musioł – biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Po konferencji księża mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a także z prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po nabożeństwie w katedrze kapłani procesyjnie przeszli do Narodowego Sanktuarium św. Józefa na Eucharystię. Mszy św. przewodniczył bp Waldemar Musioł w asyście biskupa kaliskiego Damiana Bryla i biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna oraz zgromadzonych księży.

Biskupa Waldemara Musioła i kapłanów powitał bp Damian Bryl:

W homilii bp Waldemar Musioł wskazywał, że wierni oczekują, aby życie kapłanów było transparentne i spójne. – Trzeba, by „nasze światło”, które im przyświeca w kościele przy ołtarzu, za biurkiem w kancelarii, w szkolnej sali, ale także na festynie, kolędowej kolacji czy jeszcze innej pozaliturgicznej rzeczywistości świeciło zawsze tak samo, żeby jego motywacją nie była tylko ochrona wizerunku Kościoła, ale aby to było światło rozświetlające naszą kapłańską tożsamość – przekonywał celebrans:

Zaznaczył, że kapłan nie może szukać pocieszenia poza Jezusem. – Nie będziemy w stanie odważnie iść naprzód, jeśli zamiast Jezusa naszym pocieszeniem będzie poszukiwanie pociechy i duszpasterskiego spełnienia choćby w estetyzmie liturgicznym, doktrynalnym, często obłudnym, formalizmie czy w innych przyzwyczajeniach i pokusach, by pod płaszczykiem religijności przykryć nasz flirt z duchem światowości – mówił hierarcha.

Zachęcał księży do stałej formacji poprzez gorliwy udział w rekolekcjach i dekanalnych skupieniach, lekturę duchową mistrzów życia duchowego, kontakt z ojcem duchownym i stałe kierownictwo duchowe:

Prosił księży o powściągliwość w mowie, zwłaszcza o sobie nawzajem. – Nie chodzi mi o tuszowanie czyjegoś celebrowania własnej słabości i grzechu, wpychania pod dywan przestępstwa czy niewierności, bo wcześniej czy później takie postępowanie stanie się źródłem zgorszeń. Chodzi o powściągliwość języka w ocenach i osądach, o zaniechanie powtarzania plotek, o ochronę czyjegoś dobrego imienia, gdy niesprawiedliwie bądź złośliwie próbuje się je komuś odebrać – powiedział biskup pomocniczy diecezji opolskiej.

Przywołał św. Józefa, którego serce zawsze było przy Bogu:

Po komunii św. biskupi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego, gdzie biskup kaliski Damian Bryl odmówił akt zawierzenia św. Józefowi duchowieństwa diecezji kaliskiej:

Ofiary zebrane od kapłanów zostaną przeznaczone na Dom dla kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji prowadzony przez Caritas Diecezji Kaliskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła