TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anicety, Klary, Rudolfina 18 Kwietnia 2024, 02:40
Dziś 1°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

" Drogą modlitwy" - XII Droga Krzyżowa Ostrowskich Środowisk Twórczych

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:54 25.03.2024

Rozważanie męki i śmierci Pana Jezusa jest nam bardzo potrzebne w odczytywaniu właściwej drogi życia – mówił bp Łukasz Buzun, który w Niedzielę Palmową przewodniczył Mszy św. w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.

W homilii celebrans odwołując się do opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Marka zaznaczył, że każdy człowiek może odnaleźć siebie w tym wydarzeniu i w ludziach, którzy brali w nim udział. - Odczytujemy tam nasze postawy, nasze zamysły, bardziej widzimy siebie w prawdzie, a przede wszystkim odczytujemy ogrom cierpienia, niesprawiedliwości, ludzkiej złości, zawiści – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Wskazywał, że człowiek w swoim cierpieniu powinien szukać Pana Boga. - Większość osób przechodzi przez życie doświadczając cierpienia, ale w tym wszystkim najgorszą rzeczą jest gdy człowiek przechodzi przez to bez wiary w swoim sercu. To jest ogromny trud nie do uniesienia. Dzisiaj rozważamy Mękę Pańską po to, żeby bardziej uwierzyć w Jezusa, żeby On był dla nas Panem, żeby otrzymać od Niego pociechę w różnych trudnościach, bo potrzebujemy Bożego wsparcia – przekonywał kaznodzieja.

Zauważył, że człowiek oddalony od Boga automatycznie ulega drapieżności. - Niby jesteśmy bardzo humanitarni, ale ranimy drugiego człowieka, opuszczamy, zdradzamy. Musimy się z tego wyzwalać, żeby odzyskiwać właściwą tożsamość ludzi, którzy są Chrystusowi, którzy są wpisani głęboko w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, czyli wielkiego zwycięstwa nad złem i cierpieniem – stwierdził celebrans.

Zachęcał wiernych, aby za przewodniczkę Wielkiego Tygodnia obrali Maryję. - Niech Maryja, która dla nas jest najlepszą przewodniczką na drodze naszego życia wiarą będzie tą osobą, za którą powoli podążamy drogą pogłębienia naszej wiary, przemiany wewnętrznej, przemiany naszego serca – powiedział bp Buzun.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz konkatedry i ks. Fabian Domagalski, wikariusz.

Przed Mszą św. odbyła się droga krzyżowa środowisk twórczych, którą prowadził bp Łukasz Buzun.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Małgorzata Puchalska/Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła