TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 20 Marca 2023, 22:48
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

Gdyby nie Roszkowa Wola, nie byłoby Sióstr Nazaretanek

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:09 30.11.2022

Gdyby nie Roszkowa Wola, gdyby nie dom rodzinny Siedliskich, nie byłoby dziś Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, nie byłoby dobra niesionego przez wszystkich, którzy żyją charyzmatem Nazaretu - mówiła Przełożona Prowincjalna s. Wiesława Hyzińska w czasie uroczystości odpustowych w Roszkowej Woli – miejscu urodzenia Założycielki Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Listopad był bogaty w dni związane z Franciszką Siedliską – błogosławioną Marią od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, założycielką nazaretanek. W tym roku przypada 180. rocznica urodzin Błogosławionej (12 XI 1842) oraz 120. rocznica Jej śmierci (21 XI 1902).

W związku z liturgicznym wspomnieniem Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, siostry nazaretanki uczestniczyły w uroczystościach odpustowych w Roszkowej Woli (koło Nowego Miasta Nad Pilicą) – w kościele zbudowanym na ziemiach, gdzie wychowywała się ich święta Matka Założycielka.

Siostra Wiesława Hyzińska podkreśliła, że Franciszka Siedliska przez całe swoje życie z wdzięcznością wspominała i pamiętała, skąd pochodzi, bo tam – na ziemi mazowieckiej  - rodziła się i rozwijała Jej wiara, Jej powołanie. Tam rodził się Nazaret. I choć już niewiele pozostało śladów po życiu Siedliskich, to błogosławiona Franciszka jest nadal żywa – bo żyje w swoich siostrach nazaretankach i rodakach.

Na zakończenie uroczystości Przełożona Prowincjalna Sióstr Nazaretanek zwróciła się do mieszkańców Roszkowej Woli i Żdżar, by podziękować im za troskę o dziedzictwo i spuściznę swojej Świętej Sąsiadki.

Franciszka Siedliska (błogosławiona Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) 1842-1902, urodziła się na Mazowszu w rodzinie zamożnej i zajmującej wysoką pozycję społeczną w dziewiętnastowiecznej Polsce. Już w młodym wieku pragnęła głębokiego życia duchowego. Przez lata poszukiwała instytutu zakonnego, do którego mogłaby wstąpić. W końcu odczytała Boże zaproszenie do utworzenia nowego zgromadzenia. I Niedziela Adwentu 1875 roku jest przyjmowana jako data powstania Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. 23 kwietnia 1989 roku została beatyfikowana. Obecnie około 1100 sióstr ożywionych duchem swej Założycielki, który jest ich inspiracją i motywacją, pracuje w 14 krajach.

Tekst i zdjęcia: s. Karolina Łuczak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Prowincja Warszawska

Galeria zdjęć
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła