TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 09:39
Dziś -1°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

"Nie lękajcie się!" - dziś obchodzony jest 21. Dzień Papieski

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:41 10.10.2021

Pod hasłem „Nie lękajcie się!”, w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie w niedzielę obchodzony jest 21. Dzień Papieski. We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też kwesta publiczna na wsparcie programu stypendialnego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przeznaczonego na kształcenie zdolnej młodzieży z małych miejscowości.

Dzień Papieski wiąże się nierozłącznie z działalnością Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która powstała w 1999 r. po pielgrzymce papieża do Ojczyzny. Fundacja prowadzi program stypendialny, który pomaga niezamożnej młodzieży kontynuować kształcenie. Dlatego obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych osób z małych miejscowości.

Ubiegłoroczna zbiórka podczas Dnia Papieskiego oraz późniejsze wpłaty pozwoliły objąć opieką 1800 stypendystów, uczniów i studentów. Fundacja wsparła młodych ludzi nie tylko finansowo, ale zadbała także o ich formację. - W ciągu trzech miesięcy od lipca do końca września bieżącego roku Fundacja zorganizowała 25 spotkań dla stypendystów w całej Polsce: zarówno dla dzieci ze szkół podstawowych i średnich, jak i dla maturzystów oraz studentów.

W niedzielę we wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też kwesta publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. W zbiórce funduszy można uczestniczyć także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

W Dniu Papieskim stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

Podczas ubiegłorocznej kampanii udało się zebrać ok. 6 mln zł.

Diecezjalne obchody Dnia Papieskiego będą miały miejsce w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja według następującego programu: Msza św. o godz. 16.30, po Mszy koncert - Kantata o św. Józefie i rozdanie stypendiów.

Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa "Nie lękajcie się!". Ta słynna zachęta Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat. Papież powiedział wtedy: „Bracia i Siostry, nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości. Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!”.

 

 

Tekst za: KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła