TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 10:27
Dziś 27°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Odpust Opieki Świętego Józefa w Polskim Nazarecie

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 16:11 02.06.2024

Józef był człowiekiem dojrzałym i odpowiedzialnym – i w swoim człowieczeństwie, i w byciu ojcem, i w trosce o swoją małżonkę, o dziecko. O taką odpowiedzialność warto, żebyśmy się modlili, ale i starali - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. w dniu uroczystości odpustu Opieki Świętego Józefa w kaliskiej bazylice.

Uroczysta Msza św. odpustowa rozpoczęła się o godzinie 12.30. Wcześniej ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, przypomniał o 27. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Polskim Nazarecie oraz powitał wszystkich przybyłych wiernych.

Po liturgicznym pozdrowieniu głos zabrał Pasterz Kościoła Kaliskiego:

U początku homilii biskup Damian Bryl zwrócił uwagę na kaliski obraz ukazujący Świętą Rodzinę. Zasygnalizował, że jest on swego rodzaju zaproszeniem:

Dalej kaznodzieja pochylił się nad liturgią słowa i sporem w sprawie Szabatu, zaznaczając przy tym, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa odpoczynek:

Ordynariuszowi kaliskiemu nie umknęła również kolejna rocznica wizyty św. Jana Pawła II w najstarszym polskim grodzie. Od tego wydarzenia minęło już 27 lat, a słowa Papieża Polaka są wciąż żywe, wpisały się one niejako w misję Polskiego Nazaretu, którego mianem określane jest Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu:

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu bp Damian Bryl zawierzył św. Józefowi Kalisz i całą diecezję:

Z racji na minione wybory samorządowe swoją posługę oddali w ręce św. Józefa także Krystian Kinastowski - Prezydent Miasta Kalisza - i Jan Adam Kłysz – Starosta Kaliski:

Po zakończeniu Mszy św. tradycyjnie odbyła się procesja do pomnika św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

Jak co roku odpust Opieki Św. Józefa był okazją do szczególnej modlitwy za miasto Kalisz i całą kaliską diecezję. Przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz Miasta Kalisza na czele z prezydentem Krystianem Kinastowskim, władze powiatowe i samorządowe. Prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe kaliskich szkół podstawowych i średnich, Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, Bractwo św. Józefa, Rycerze Kolumba i liczni wierni.

W tegoroczne świętowanie włączyli się również pątnicy II Diecezjalnej Pielgrzymki Rowerowej do Świętego Józefa, o której duchowe prowadzenie troszczą się ks. Mariusz Przybylski z parafii MB Częstochowskiej w Ostrowie Wielkopolskim oraz ks.kan. Andrzej Piłat z parafii MB Fatimskiej w Jarocinie.

Podczas uroczystości śpiewał Chór Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Małgorzaty Piotrowskiej.

 Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła