TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danuty, Jana, Janiny 24 Czerwca 2022, 23:57
Dziś 21°C
Jutro 28°C
Szukaj w serwisie

Pielgrzymka maturzystów diecezji kaliskiej na Jasną Górę

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 21:07 18.03.2022

Ponad 800 maturzystów z diecezji kaliskiej pielgrzymowało na Jasną Górę, aby prosić o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych i rozeznanie swojej drogi życiowej. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że maturzyści przybywają do Matki Bożej w trudnym czasie wojny na Ukrainie. – Przychodzimy do naszej Matki w czasie, gdy na Ukrainie trwa wojna, gdy wielu ludzi przychodzi do naszej ojczyzny i prosi, żebyśmy im pomogli. Próbujemy pomóc tak jak potrafimy – mówił kaznodzieja.

Zaznaczył, że jest to też czas szczególny dla maturzystów z powodu zbliżającego się egzaminu dojrzałości i wyboru drogi życiowej. - Wierzymy, że Maryja nie jest obojętna i nasze sprawy zanosi Jezusowi, a przecież On chce być blisko nas – stwierdził celebrans.

Prosił młodych, aby żyli zgodnie z nauką Jezusa. - Dzisiaj chcemy modlić się z wami, żebyście dobrze ustawili swoje życie. Podejmować dobre wybory to nie szukać tylko tego co jest proste i łatwe, ale szukać tego co jest dobre, prawdziwe, szlachetne, zgodne z Ewangelią – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Po komunii św. maturzyści odczytali akt zawierzenia Matce Bożej.

Wraz biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. Paweł Nowacki, diecezjalny duszpasterz akademicki i kapłani, którzy przybyli z młodzieżą.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w sali o. Kordeckiego, gdzie konferencję wygłosił ks. Paweł Nowacki, diecezjalny duszpasterz akademicki. Duchowny zachęcał młodych ludzi, aby szukali swojego miejsca we wspólnocie Kościoła.

– Jesteśmy sobie dani po to, żeby nawzajem się dopingować do dobrego życia - mówił.

Maturzyści uczestniczyli w drodze krzyżowej, podczas której odczytano rozważania autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza. Był też czas na osobistą modlitwę i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

Młodzi ludzie podkreślali, że przyjechali nie tylko prosić o światło Ducha Świętego na czas samych egzaminów i rozeznawania dalszej drogi życia, ale także odnowić swoją wiarę. Dla wielu z nich niezwykle ważne było doświadczenie wspólnoty. Chcieli wziąć udział w pielgrzymce, aby ubogacić się duchowo.

- Jestem osobą wierzącą, więc przyjechałam na Jasną Górę, aby oddać Matce Bożej czas egzaminów maturalnych, a potem podjąć dobrą decyzję w sprawie studiów. Chcę pomodlić się także o pokój na Ukrainie. Jesteśmy w okresie Wielkiego Postu, więc to odpowiedni czas na wyciszenie i odnowę duchową – powiedziała Martyna z Ostrzeszowa.

Szymon z Kalisza stwierdził, że Maryja pomoże mu pomyślnie zdać maturę. – Polecam egzaminy maturalne Matce Bożej, ale także proszę Ją o zdrowie dla moich rodziców i dziadków oraz o zakończenie wojny na Ukrainie – zaznaczył licealista.

Organizatorem diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę był ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, któremu pomagali alumni Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła