TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Danuty, Jana, Janiny 25 Czerwca 2022, 01:20
Dziś 18°C
Jutro 28°C
Szukaj w serwisie

Rzym: dzisiaj rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:41 22.06.2022

Dzisiaj w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które potrwa do niedzieli, 26 czerwca. Tematem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Wydarzenie o niespotykanej dotąd formule, charakteryzuje się „wieloośrodkowym i powszechnym” wymiarem. Głównym miejscem spotkania jest Rzym, ale w tych samych dniach każda diecezja będzie mogła zorganizować lokalne spotkanie dla swoich rodzin i wspólnot.

Każda rodzina na świecie może więc wziąć udział w tym spotkaniu, zaplanowanym w szóstą rocznicę [publikacji adhortacji apostolskiej] «Amoris laetitia» i cztery lata po [wydaniu adhortacji] «Gaudete et exsultate»” - podkreślił to papież Franciszek w swoim przesłaniu wideo. „Tym razem - dodał papież - będzie to zrządzenie Opatrzności, aby zrealizować ogólnoświatowe wydarzenie, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie rodziny, które chcą czuć się częścią wspólnoty kościelnej”.

Franciszek zachęcił wspólnoty diecezjalne, aby w miarę możliwości zaplanowały inicjatywy oparte na temacie Spotkania. „Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni i kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie. Jest to cenna okazja, aby z entuzjazmem poświęcić się duszpasterstwu rodzin: małżonkowie, rodziny i duszpasterze razem. Odwagi, dlatego drodzy duszpasterze i drogie rodziny, pomagajcie sobie nawzajem w organizowaniu spotkań w diecezjach i parafiach na wszystkich kontynentach. Życzymy udanej podróży na następne Światowe Spotkanie Rodzin!” – powiedział Ojciec Święty.

Do Światowego Spotkania Rodzin Franciszek odniósł się po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” 19 czerwca: „Dziękuję biskupom, proboszczom i pracownikom duszpasterstwa rodzin, którzy zwołali rodziny na chwile refleksji, celebracji i świętowania. Przede wszystkim dziękuję małżonkom i rodzinom, które będą dawać świadectwo o miłości rodzinnej jako powołaniu i drodze do świętości. Dobrego spotkania!” - życzył papież.

X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę 22 czerwca Festiwalem Rodzin w obecności Ojca Świętego w watykańskiej Auli Pawła VI. Tam też będą się odbywać wszystkie konferencje i panele dyskusyjne. Podczas środowego spotkania, do udziału w którym zaproszeni są nie tylko uczestnicy Spotkania Rodzin, ale też mieszkańcy Rzymu i pielgrzymi, którym udało się odebrać bezpłatne wejściówki, uczestnicy wysłuchają najpierw świadectw pięciu rodzin. Będą one opowiadały o sposobach, w jaki Pan Bóg zainterweniował w różnego rodzaju trudności. Wśród przemawiających, znajdą się m.in. rodzice kandydatki na ołtarze Chiary Corbelli Petrillo, która poświęciła swoje zdrowie i życie dla ratowania synka, a także Zakia Seddiki - muzułmanka, żona zamordowanego w ubiegłym roku ambasadora Włoch w RDC, Luki Attanasiego. Odpowiedzią na te świadectwa będzie przemówienie Ojca Świętego. Podczas wieczornego koncertu wystąpią m.in. muzycy z popularnej we Włoszech grupy Il Volo, którzy w spotkaniu rodzin uczestniczą wspólnie ze swoimi rodzinami. Podczas spotkania odbędzie się też telemost, łączący uczestników spotkania z ukraińskimi rodzinami w Kijowie.

W czwartek 23 czerwca tematem dnia będzie miłość rodzinna. Po pierwszej konferencji pt. „Kościół domowy i synodalność”, dwa panele dyskusyjne podejmą temat: „Małżonkowie i kapłani razem w budowaniu Kościoła” oraz „Młodzi i osoby starsze razem dla Kościoła jutra”. Po drugiej konferencji „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa” odbędą się dwa kolejne panele: „Miłość rodzinna w czasie próby” (mowa będzie m.in. o zdradzie małżeńskiej i porzuceniu) oraz „Towarzyszyć ojcostwu i macierzyństwu” (w tym również o adopcji). Dzień zakończy się koncertem muzyki klasycznej zatytułowanym "Radość Muzyki" i zwiedzaniem Pałacu Laterańskiego, który jest otwarty dla pielgrzymów od 20 do 26 czerwca, oferując zwiedzanie z przewodnikiem, w wielu językach. Z kolei w Bazylice św. Jana na Lateranie, z którą sąsiaduje pałac, od 19 do 26 czerwca obecne są relikwie świętych małżonków i rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus - Ludwika i Zelii Martin.

Tematem piątku 24 czerwca będzie powołanie. Pierwsza konferencja dotyczyć będzie tożsamości i misji rodziny chrześcijańskiej. Nastąpią po niej dwa panele „Być chrześcijaninem w erze cyfrowej” oraz „Powołanie i misja na peryferiach egzystencjalnych” (wśród migrantów, osób pogrążonych w nałogach, gdy w rodzinie panuje przemoc”. Wśród panelistów znajdą się m.in. Gustavo Huguenin i Fabiola Goulart - brazylijskie małżeństwo specjalistów od mediów społecznościowych, związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, którzy w 2015 r. wybrali się w roczną podróż poślubną do Krakowa, gdzie współorganizowali spotkanie młodych z papieżem. Po drugiej konferencji tego dnia „Katechumenat małżeński” odbędzie się panel na temat formacji osób towarzyszących i wychowawców, a następnie przejazd do kilkunastu parafii rzymskich, w których odbędzie się panel o komunii rodzinnej „w stylu komunii kościelnej”, a także spotkania i modlitwy w grupach językowych i narodowych. Pielgrzymi z Polski spotkają się tego dnia w kościele Santa Maria in Campitelli, w którym odbędzie się wieczór uwielbienia, animowany przez Fundację "Tak dla Rodziny" i duszpasterstwo Polaków w Rzymie.

Tematem soboty 25 czerwca będą „drogi świętości”. Dzień rozpocznie adoracja eucharystyczna, po której uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji „Beltrame Quattrocchi: Rodzina drogą świętości”. Dróg świętości dotyczyć będzie też przedostatni panel dyskusyjny, a na ostatnim zostanie przedstawiona ksiażka poświęcona świętym i błogosławionym małżonkom, przygotowana przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wieczorem na Placu św. Piotra papież odprawi Mszę św. dla uczestników spotkania, a także mieszkańców i pielgrzymów, znajdujących się w Wiecznym Mieście. Na zakończenie Eucharystii odbędzie się też uroczyste posłanie rodzin.

W niedzielę 26 czerwca ponownie zgromadzą się oni na placu św. Piotra, by wziąć udział w modlitwie „Anioł Pański” i wysłuchać papieskiego przesłania dla rodzin.

Wszystkie najważniejsze spotkania, począwszy od środy 22 czerwca, kiedy to w obecności papieża Franciszka będzie miał miejsce Festiwal Rodzin będą transmitowane na żywo przez stację Tv2000, we współpracy z Vatican Media. Patronami całego spotkania są bł. Ludwik i Maria Beltrame Quattrocchi, a przez całe spotkanie w Auli Pawła VI wystawiony będzie relikwiarz, zawierający relikwie oraz pamiątki błogosławionych małżonków, m.in. ich egzemplarz Pisma Świętego, pierścionek zaręczynowy i obrazek MB Pompejańskiej, podarowany Ludwikowi przez żonę.

Na Spotkanie udała się też delegacja Kościoła w Polsce. W jej składzie znajduje się pięć małżeństw z kilku diecezji z bp Wiesławem Śmigilem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny KEP, biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, członkiem Rady ds. Rodziny, ks. Przemysławem Drągiem i ks. Robertem Wielądekiem (ustępującym i nowym dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beatą Choroszewską, krajową doradczynią życia rodzinnego.

Do Rzymu udał się ponadto wraz z 50 przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna jest także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Światowe Spotkania Rodzin zainicjował św. Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Kolejne organizowane są zazwyczaj co trzy lata. X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Hasłem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

Tekst za: KAI

 

Oficjalna modlitwa za X Światowe Spotkanie Rodzin 22-26 czerwca 2022 r.

Ojcze Niebieski,
stajemy przed Tobą, aby Cię wychwalać
i dziękować Ci za wielki dar rodziny.
Prosimy Cię za wszystkie rodziny konsekrowane sakramentem małżeństwa.
Niech każdego dnia na nowo odkrywają łaskę, którą otrzymali,
i jako małe Kościoły domowe, niech umieją świadczyć o Twojej Obecności
i miłości, jaką Chrystus kocha Kościół.
Prosimy Cię za wszystkie rodziny, które borykają się z trudnościami
i cierpieniami spowodowanymi chorobą lub okolicznościami, o których tylko Ty znasz.
Podtrzymuj ich i uświadom im drogę do świętości, na której ich wzywasz,
aby mogli doświadczyć Twego nieskończonego Miłosierdzia
i znajdź nowe sposoby na zakochanie się.
Modlimy się do Ciebie za dzieci i młodzież:  aby spotkały Cię i odpowiedziały radośnie
na powołanie, które dla nich masz na myśli.
Modlimy się za rodziców i dziadków: aby byli świadomi,
że są znakami ojcostwa i macierzyństwa Boga
w trosce o dzieci, które z ciałem i duchem im powierzasz;
o doświadczenie braterstwa, które rodzina może dać światu.
Panie, spraw, aby każda rodzina przeżywała swoje szczególne powołanie do świętości w Kościele
jako wezwanie do stania się uczniami-misjonarzami, w służbie życia i pokoju,
w jedności z naszymi kapłanami, zakonnikami i wszystkimi powołaniami w Kościele.
Błogosław Światowe Spotkanie Rodzin.
Amen.

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła