TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Agaty, Dalii, Sobiesława 07 Grudnia 2021, 19:30
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

Trwa VI Międzynarodowy Festiwal Organowy „Jesień Organowa - Chełmce 2021”

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:06 28.10.2021

Trwa VI Międzynarodowy Festiwal Organowy „Jesień Organowa - Chełmce 2021”. Ciekawe muzyczne zestawienie dwóch fletów poprzecznych oraz organów usłyszeli słuchacze niedzielnego koncertu festiwalowego. Z kolei dzień później kilkaset uczniów z okolicznych szkół wzięło udział w koncertach edukacyjnych.

W niedzielę 24 października odbył się drugi koncert w ramach Festiwalu „Jesień Organowa - Chełmce 2021”. Zgromadzeni w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach słuchacze wysłuchali występu instrumentalistów: flecistów Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza oraz organisty Romana Peruckiego. W programie koncertu znalazły się kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Wojciecha Kilara czy Astora Piazzolli. Słowo o muzyce opowiedziała Izabela Pinczewska-Kubiak.

Dzień później zorganizowano kolejną edycję koncertów edukacyjnym pod hasłem "Z organami w roli głównej", które poprowadził Łukasz Mosur - organista i dyrektor artystyczny Festiwalu.  Z uwagi na pandemię uczniowie uczestniczyli w nich w formie zdalnej. Pozwoliło to jednak uczestnikom zajrzeć do wnętrza organów piszczałkowych w Chełmcach! W zajęciach wzięli udział uczniowie ze szkół z m.in. Kalisza, Opatówka, Chełmc, Rajska, Tłokini Wielkiej, Stobna, Szczytnik czy Iwanowic.

Ostatni koncert zaplanowano na 7 listopada o godz. 17:15. Będzie to solowy recital w wykonaniu słowackiego organisty i improwizatora Frantiska Beera. Na program koncertu złożą się utwory takich kompozytorów jak m.in. Jan Sebastian Bach czy Felix Mendelssohn-Bartholdy, a także własne improwizacje wykonawcy. Podobnie jak na pozostałe wydarzenia festiwalowe, udział jest bezpłatny.

Organizatorami „Jesieni Organowej” są Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Parafia pw. Narodzenia NMP w Chełmcach. Festiwal jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji PZU. Patronat honorowy objęli biskup kaliski Damian Bryl oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a patronat medialny: dwutygodnik Opiekun, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, Telewizja Internetowa Dom Józefa oraz portal Latarnik Kaliski.

Tekst: Mateusz Walczak
Zdjęcia: Gabriela Wodiczko-Mosur

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła