TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:29
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Uroczystości w Iwanowicach z okazji 350. rocznicy śmierci o. Augustyna Kordeckiego

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 15:04 20.05.2023

Ojciec Kordecki był wielkim realistą, ale jednocześnie człowiekiem bardzo Bożym, był Bożym szaleńcem - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Eucharystii sprawowanej w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach z okazji 350 rocznicy śmierci o. Augustyna Kordeckiego OSPPE, pochodzącego z Iwanowic obrońcy Jasnej Góry.

Na początku Mszy Św. głos zabrał proboszcz parafii, ks. kan. Paweł Jabłoński. Opowiedział o początkach życia młodego Klemensa Kordeckiego:

Ks. kan. Paweł Jabłoński mówił też o dalszej historii o. Kordeckiego, już jako przeora klasztoru na Jasnej Górze:

Biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl w homilii mówił o ojcu Augustynie Kordeckim:

Ordynariusz diecezji kaliskiej, chcąc dokładniej opisać bohatera obrony Jasnej Góry, zacytował Adama Mickiewicza, wieszcza narodowego:

Biskup Damian Bryl ze szczegółami opisał działania przeora w kwestii obrony klasztoru i obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej:

Po zakończeniu Eucharystii biskup kaliski Damian Bryl poświęcił tablice pamiątkową. Wszyscy wierni i przybyli goście procesyjnie ruszyli w stronę miejsca, gdzie dawniej stał dom rodziny Kordeckich:

Uroczystość zakończyła się w Zespole Szkół w Iwanowicach, gdzie przygotowana była część artystyczna, w której udział wzięli uczniowie, absolwenci i mieszkańcy miejscowości.

Podczas wydarzenia obecni byli między innymi Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, a także o. Piotr Piechocki OSPPE, przeor klasztoru z Wieruszowa, w którym to zmarł O. Augustyn Kordecki w 1673r.

Tekst, audio i zdjęcia:Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła