TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jaropełka, Marii, Niny 03 Maja 2024, 11:06
Dziś 21°C
Jutro 23°C
Szukaj w serwisie

Jubileusz 400-lecia klasztoru franciszkanów i 300-lecia konsekracji kościoła w Choczu

Adam Szymański Adam Szymański 17:09 16.07.2023

Biskup kaliski Damian Bryl w Choczu przewodniczył Mszy św. z okazji 400. rocznicy założenia klasztoru ojców franciszkanów i 300. rocznicy konsekracji kościoła św. Michała Archanioła. Uroczystość połączono z odpustem ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Przed Mszą św. bp Damian Bryl poświęcił pamiątkowy obelisk znajdujący się przed kościołem klasztornym:

Na początku Eucharystii wszystkich zebranych przywitał proboszcz parafii o. gwardian Medard Hajdus:

W homilii o. prowincjał Witosław Sztyk odwołując się do dzisiejszej Ewangelii przedstawiającej przypowieść o siewcy i uzyskanym plonie z żyznej ziemi wskazał, że w zależności od tego jakie treści człowiek chłonie taki owoc będzie wydawał:

Podkreślał, że 100 lat temu w czasie odrodzenia franciszkańskiej prowincji klasztor w Choczu był jednym z ważniejszych ośrodków. – Ten klasztor był jednym z trzech, który przyczynił się, iż z kilkunastu braci w tamtych czasach dzisiaj nasza prowincja ma około 300 braci, a więc z małego ziarna kilkunastu braci, między innymi tych, którzy mieszkali w tym klasztorze 100 lat temu, prowincja rozrosła się w Wielkopolsce i na Śląsku do tak zacnej liczby. Jest to więc wdzięczność przełożonego tej wspólnoty, ale i zachęta do odkrywania nowych powołań zakonnych – zaznaczył o. Sztyk.

Po Mszy św. biskup kaliski odmówił Litanię do Matki Bożej Szkaplerznej i modlitwę do Matki Bożej Szkaplerznej Chockiej.

W swoim słowie bp Bryl w imieniu całej wspólnoty diecezjalnej wyraził radość z obecności franciszkanów w Choczu:

Biskup dziękował także za troskę o remontowaną chocką kolegiatę:

Po Mszy św. gwardan i proboszcz parafii w Choczu o. Medard Hajdus zaprosił wszystkich zgromadzonych na uroczystości do ogrodu klasztornego na festyn połączony z poczęstunkiem.

Bracia Mniejsi Reformaci zostali sprowadzeni do Chocza przez biskupa kujawskiego Andrzeja Lipskiego w 1623 r. Pierwsze zabudowania klasztorne i świątynia były drewniane, a w latach 20. XVIII w. wzniesiono nowe, murowane. O czym mówił w krótkim rysie historycznym już podczas pikniku Jan Woldański:

Reformaci przebywali w Choczu do czasu kasaty w 1864 r., a powrócili w 1920 r. W 1923 r. klasztor wszedł w skład odrodzonej prowincji (włączenie Komisariatu Zależnego na Górnym Śląsku z formalnie istniejącą prowincją w byłym zaborze pruskim) Niepokalanego Poczęcia NMP w Wielkopolsce (od 1932 r. Wniebowzięcia NMP w Polsce).

Podczas II wojny światowej franciszkanie musieli opuścić Chocz, a z klasztoru uczyniono internat dla dziewcząt. Bracia powrócili do Chocza 23 maja 1945 r., ale już w październiku 1954 r. musieli opuścić klasztor, w którym zamieszkały siostry św. Teresy – tylko jeden z braci kapłanów pełnił funkcję rektora kościoła i kapelana sióstr. Definitywne opuszczenie Chocza nastąpiło w 1957 r. 

Po blisko 50 latach nieobecności franciszkanie powrócili do Chocza i objęli klasztor utracony w 1957 r. na rzecz diecezji. Biskup kaliski Stanisław Napierała zwrócił prowincji prawo własności kościoła i klasztoru. Dom został erygowany jako filialny 1 lipca 2005 r. Od tego czasu franciszkanom zostało powierzone duszpasterstwo parafii św. Andrzeja Apostoła w Choczu.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła