TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 18 Kwietnia 2024, 07:02
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

Wigilia Paschalna w kaliskiej katedrze 2024

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:37 31.03.2024

Bóg nigdy nie jest przeciwko człowiekowi, a Jego przykazania są po to, aby człowiek mógł żyć dobrze i szczęśliwie - mówił biskup kaliski Damian Bryl w katedrze kaliskiej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.

W homilii celebrans odwołując się do czytań z liturgii Wigilii Paschalnej podkreślał, że Bogu zależy na człowieku i pragnie dla niego szczęścia:

Wskazał, że Pan Bóg dał człowiekowi przykazania, aby mógł żyć dobrze i szczęśliwie:

Zaznaczył, że Jezus stał się człowiekiem, a potem przyjął mękę i śmierć, aby wybawić człowieka od największej niewoli, jaką jest grzech:

 

Wskazywał, że krzyż to mocny dowód na to, że nie ma sytuacji na tym świecie, gdzie bylibyśmy sami:

 

Zachęcał, aby przyjąć dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa i przekazywać ją innym:

 

Prosił wiernych, aby nie byli tylko obserwatorami, ale uczestnikami tych wielkich misteriów. - Bóg chce, żebyśmy pięknie i dobrze żyli. Pan przychodzi ze swoim darem. To dzisiejsze słowo wyjaśnia nam rzeczywistość, w której żyjemy, ale od nas zależy, jak to słowo usłyszymy, czy pozwolimy, żeby ta dobra nowina kształtowała nasze życie – powiedział bp Bryl.

Biskupowi, kapłanom i wiernym życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński. – Życzę, abyśmy w te Święta Wielkanocne jeszcze bardziej zbliżyli się do Chrystusa, abyśmy bardziej ukochali i mocniej Mu zaufali. Niech w te radosne Święta Paschalne w każdym z nas dokona się duchowe zmartwychwstanie do nowego, piękniejszego życia przepełnionego miłością, dobrocią i nadzieją - życzył proboszcz katedry.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami ulicami Kalisza.

Uroczystość uświetniły chóry: katedralny i młodzieżowy. W liturgii uczestniczyła także Straż Rzymska istniejąca od wielu lat przy katedrze.

Tekst za: KAI
Audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Zdjęcia: Paulina Rudowicz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła