TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 17:57
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Życie najpiękniejszym darem Boga - czerwcowa modlitwa za rodziny i w obronie życia

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 08:16 03.06.2022

Dziękujemy św. Janowi Pawłowi II za pielgrzymowanie do Kalisza i za słowa, które tutaj wypowiedziane były kierowane do całego świata – mówił biskup łowicki Andrzej Dziuba, który 2 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Czerwcowa modlitwa rozpoczęła czterodniowe obchody 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza. Temat spotkania brzmiał: „Życie najpiękniejszym darem Boga”.

W homilii bp Andrzej Dziuba odwołując się do wizyty Jana Pawła II w Kaliszu w dniu 4 czerwca 1997 r. wskazywał na wypowiedziane tutaj pamiętne słowa o życiu i rodzinie. – To życie, które my zapisujemy poprzez lata naszego pielgrzymowania jest niepowtarzalne. Innego życia na ziemi nie będzie, dlatego kochajmy je, ceńmy je i tak zapisujemy karty tego życia, żebyśmy nie musieli kiedyś powiedzieć, „ja muszę wyrwać jedną kartkę z tego życia, bo się go wstydzę”, żebyśmy mogli powiedzieć „dobrze, że zaczęła się moja pielgrzymka życia i dobrze, że w Bogu pełnym miłości moja pielgrzymka życia dobiegnie kresu” – podkreślał celebrans.

Zaznaczył, że Papież w swoim nauczaniu przekazywał słowa pełne nadziei. - Ojciec Święty w swym proroczym nauczaniu nikogo nie strofował, tylko mówił o godności człowieka, o jego życiu, o godności rodziny małżeństwa. Z jakim szacunkiem mówił o kobiecie, matce, żonie, siostrze zakonnej, ale jednocześnie także zauważał te ciemne postawy ludzi, zauważał te dramatyczne postawy, w których niektórym wydaje się, że mają prawo zabić kogoś – powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że Jan Paweł II wyrażał troskę o przyszłość ojczyzny. – Papież w tym dramatyźmie swojego przemówienia pytał o przyszłość, o nadzieję, pytał mając na względzie wielkie dzieje Polski o jej przyszłość. Mówił, że ojczyzna to jest dziedzictwo pokoleń, to jest ta niezwykła wspólnota, która ma swoje miejsce i czas – przypomniał hierarcha.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup łowicki Andrzej Dziuba w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski akcentował, że pierwszoczwartkowa modlitwa jest dziedzictwem pobytu Jana Pawła II w Kaliszu. – Od wielu lat w pierwszy czwartek modlimy się w intencjach rodzin i ochrony życia. Chcemy przypominać sobie wartość życia. Spotykamy się tutaj, aby jeszcze głębiej żyć tym wszystkim, co nam zostawił Jan Paweł II 25 lat temu – wskazał bp Bryl.

Zaprosił na wydarzenia związane z 25. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza. Wśród nich wymienił ogólnopolskie sympozjum naukowe, którego celem jest analiza, pogłębienie i przypomnienie myśli przekazane przez Papieża w Kaliszu.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że już od 18 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca z sanktuarium św. Józefa transmitowana jest na cały świat modlitwa w intencji życia i rodzin. Dodał, że inicjatorem tego był ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała.

Wcześniej konferencję nt. „Wartość w nauczaniu św. Jana Pawła II” wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Machinek, kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny (MSF), profesor Katedry Teologii Moralnej i Nauk o Rodzinie na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z kolei o X Światowym Spotkaniu Rodzin w Rzymie mówili: ks. Rafał Lubryka, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich, zastępca przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej oraz Jolanta Siwek, diecezjalny doradca życia rodzinnego i członek Komisji Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kaliskiej. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, duchowieństwo, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Po Mszy św. biskupi, kapłani i wierni przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę za rodziny i złożono kwiaty.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz 

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła